Херсонська філія

Концерн радіомовлення, радіозв'язку та телебачення

Телебачення на Херсонщині почалося з рішення Херсонської міської Ради депутатів трудящихся №918 від 27.ІХ. 1956 р. на будову ретрансляційної телевізійної станції у м. Херсоні.

У 1957 році почався монтаж телевізійної вежі (142м) та будівництво технічних приміщень, у 1959 році був проведений монтаж обладнання - телевізійного передавача МТР 2/1, почалися пробні передачі. Спочатку це була ретрансляція ефірного сигналу з м. Одеси, потім у 1960 році увійшла в дію радіорелейна станція на обладнанні Р-60/120, по якій передавалася програма центрального телебачення.

З травня 1959 року м. Херсоні почала працювати власна телевізійна студія. Апаратно-студійний комплекс (АСК) надійшов прямо з виставки в м. Брюсселі і був змонтований в старовинному приміщенні Арсеналу.

Вже сформувався обслуговуючий штат телевізійного центру. Директором будівництва і в подальшому діючого телевізійного центру був призначений Халіпер В.Г., разом з ним у цей час працювали Шкарупа І.П., Потопаєв Є.М., Войтовський Ю.О., Цикура А.Г., Шаповалов В.М., Богуш Р.І., Клешня І.В., Бурлака А.Ф., подружжя Мірончиків, Жосан В.І., Ірхін В.Н., Лазаренко В.М., Шестакова Т.Г., Антонов Я.М., Гаєвський Г.С. та інші, першим диктором телебачення була Е. Расторгуєва.

На початку 60-х років на Херсонському телецентрі була впроваджена пересувна телевізійна станція (ПТС), став більше штат підприємства, прийшли працювати Симчук В.В., Руденко Н.Л., Букацель Г.А., Бахмар В.Г. та інші, почалося будівництво нових приміщень для технічного обслуговування ПТС, розвитку релейної мережі та ЧМ радіомовлення. Вже у 1961 році почалося радіомовлення потужніми передавачами програм "Маяк" та республіканської.

У 1965 році увійшли в дію телевізійні ретранслятори у містах Скадовську, Генічеську, Бериславі з передавачами по 100вт. (ТРСА-100).

Для більш цілеспрямованої роботи по модернізації обладнання, впровадженню нової техніки була створена виробнича лабораторія (Сокорянський П.П., Демецький В.Л., Хайков В.А., Хаминський М.А., Колесніков А.М., Масюков В.Ф., Войтовський Ю.О., Федоров М.П. та інші).

Почалася системна цілодобова експлуатація телевізійного та радіопередавального обладнання, радіорелейних станцій (Грибков Г.Г., Кравець А.А., Гвоздецький А.М., Толкачев В.И., подружжя Старовойтових, Міснік Т.М. та інші).

У 1969 році Херсонський телецентр був розділений на (РТПС) радіотелевізійну передавальну станцію та Херсонську обласну державну телерадіокомпанію (ХОДТРК), а з 1971 року РТПС була реорганізована у цех №3 республіканських магістралей зв'язку №1 (РМЗ-1). Почався інтенсивний розвиток радіорелейних мереж та будівництво телевізійних ретрансляторів по всій області.

У 1970 році вводиться в дію потужний радіотелевізійний ретранслятор біля с.Василівки Каховського району, на повну потужність запрацювала магістральна радіорелейна мережа на півострів Крим через Херсон - В.Копані - Чаплинку - Красноперекопськ на сучасному обладнані (Р-600-2МВ), почалася розвиватися внутрішньообласна радіорелейна мережа, у декількох районних центрах будуються малі телевізійні ретранслятори. Практично усе узбережжя Чорного та Азовського морів в межах області охоплене телевізійним мовленням.

В цілому по області, крім м. Херсона діють 11 телевізійних ретрансляторів, з'єднаних радіорелейними мережами.

Монтаж телевізійної вежі (190м), 1991 р.

У 1987 році рішенням Херсонської міської Ради народних депутатів №105/5 дозволена реконструкція Херсонської радіотелевізійної станції (будівництво нової вежі та розширення технологічних приміщень).

З 1991 року розпочато будівництво, а з квітня 2005 року нова АЩС (190м) в м. Херсоні у повному обсязі введена в експлуатацію.

22 липня 1991 року наказом Міністерства зв'язку України №72 Херсонські цехи №3 і 5 РМЗ-1 були реорганізовані в самостійне державне підприємство - Херсонський обласний радіотелевізійний передавальний центр (ХОРТПЦ) у складі Концерну радіомовлення, радіозв'язку та телебачення України.

Якщо у 60 роки у м. Херсоні працював 1 телевізійний і два радіопередавача, то на сьогодення мовлення в місті здійснюють 13 телевізійних і 7 радіопередавачів, також значно збільшується кількість телевізійних програм у всіх районах Херсонської області.